מאמרים

שיטות מצוינות לזיכרון

שיטות מצוינות לזיכרון
האם באמת אפשר לשפר את הזיכרון? אם אי פעם נתקלתם בסיטואציה בה אתם שוכחים היכן השארתם את המפתחות, לא זוכרים מה למדתם או מה קראתם ממש עכשיו גם אם זה ממש חשוב , שוכחים תאריכי ימי הולדת, מה עשיתם אתמול או אפילו היום בבוקר, , או לא זוכרים שמות של אנשים ומסתכנים ב'פדיחה' כשצריכים להשתמש בשמם - כנראה שהייתם רוצים לשפר את הזיכרון שלכם, אז בטח תשמחו לדעת שישנן שיטות לשיפור הזיכרון בהן תוכלו להשתמש!
ריכזנו לכם כאן מספר שיטות לזיכרון שיעזרו לכם לשפר ולאמן אותו:

 1. פוקוס ותשומת לב

תשומת לב היא אחד המרכיבים המרכזיים של זיכרון. היום רובנו רגילים לעשות כמה פעולות במקביל. להיות בשיחה וגם להציץ בטלפון או לצפות בתוכנית, לבשל ולהאזין לפודקאסט ברקע ואיננו מתמקדים בפעולה אחת בלבד. כדי שהמידע יעבור מהזיכרון לטווח הקצר לזיכרון לטווח הארוך עליכם להיות ממוקדים בדבר שאתם עושים או מנסים לזכור ולנסות לנקות את הסחי הדעת מהסביבה כמו טלוויזיה, טלפון או כל דבר אחר שעלול להסיח את דעתכם.
שיטת זיכרון - ריכוז | שיטה לזיכרון

2. קשרים וסיפורים

להמציא סיפורים זה לא רק לילדים. להיפך, זוהי שיטת זיכרון יעילה לזכור רצף של פרטים, שמות או מושגים. המוח שלנו זוכר טוב יותר כאשר הדבר החדש קשור לדבר קיים במוח. למשל תוכלו לזכור טוב יותר שם של אדם חדש אם תקשרו אותו למשהו שאתם זוכרים על אותו שם, אדם אחר שאתם מכירים בשם זהה או תספרו לעצמכם בראש סיפור עם קשר לשם הזה. למוח שלנו יש נטייה לזכור דברים יוצאי דופן. לכן ככל שהסיפור שלכם יהיה מוזר יותר ולא שגרתי, כך עולה הסיכוי שתזכרו אותו. כך למשל אם יש מספר פריטים שעליכם לזכור תוכלו גם לשלב אותם יחד באותו סיפור וכך לזכור אותם אפילו בסדר שתרצו לזכור.
 
שיטת זיכרון - הקשרים וסיפורים | שיטה לזיכרון

3. משחקי זיכרון

אחת השיטות המהנות והיעילות ביותר לשיפור הזיכרון – ולא רק לילדים - היא דרך משחקי זיכרון. הוכח שדרך הלמידה הטובה ביותר היא דרך משחקים ובדגש על משחקי קופסא או משחקי קלפים (ולא דרך מסכים) בהם השחקנים יוצרים גם אינטראקציה עם שחקנים אחרים פנים אל פנים שמעודדת למידה ומעצימה את החוויה. משחקי הזיכרון עוזרים לשיפור הזיכרון לטווח הארוך ולטווח הקצר. ישנם סוגים שונים של משחקי זיכרון, ממשחק הזיכרון הקלאסי אותו אנו מכירים במגוון דמויות ועיצובים ועד למשחקי זיכרון מורכבים יותר כמו 'זוכר אותי?' – משחק זיכרון המשלב אינטראקציה בין השחקנים, מאתגר ומשעשע, חתחתול - משחק קלפים שמשלב זיכרון, שרלוק ועוד.
 

4. לרשום ולשמור

זה לא במקרה שהמילה רשם ו-שמר מורכבות מאותן אותיות. ברגע שאנו רושמים את המידע אותו אנו רוצים לזכור אנו עושים פעולה נוספת בשביל כך והמוח מתעכב ומתרכז באותו דבר וכך הסיכוי שנזכור אותו עולה. בנוסף נוכל תמיד לחזור ולשנן מהכתוב ובכך לא לאבד את אותו הדבר אם היה תלוי בזיכרון שלנו בלבד. בנוסף אם תקראו בקול את מה שרשמתם או את הספר או המאמר שתרצו לזכור כך החומר יכנס לכם טוב יותר לזיכרון. כאשר לאותו זיכרון יש גם קשר לשמיעה או ראיה הוא נצרב גם בזיכרון השמיעתי או הויזואלי ובכך אותו זיכרון הופך להיות חזק יותר במח שלנו.
שיטת זיכרון - כתיבה | שיטה לזיכרון

5. שינה טובה

שינה טובה וגם תזונה משפיעות על תפקוד המוח שלנו וכך על הריכוז והיכולת שלנו לזכור דברים חדשים והיכולת לשלוף בקלות מהזיכרון שלנו דברים.
שינה מסייעת בזיכרון עובדות ומידע, ביצירת קשרים במוח וכן ביצירת זיכרון פרוצדורלי
השינה תורמת גם לארגון מחדש של הזיכרונות על ידי יצירת קשרים חזקים יותר בין זיכרון לזיכרון.
אחת הטעויות הגדולות של סטודנטים היא הניסיון ללמוד אל תוך הלילה ולוותר על שעות שינה.
 

לזכור דברים זה לא קשה!

ריכזנו לכם כאן מספר שיטות לזיכרון שיעזרו לכם לשפר אותו או פשוט לזכור. אפשר ליישם ולתרגל אותן, מספיק שתתמידו רק בכמה מהן ותוכלו לראות הבדל מהותי בזיכרון שלכם.
אם תרצו להתמקד רק בכמה משיטות הזיכרון ההמלצה שלנו -
כדי לזכור דברים טוב יותר אנו ממליצים על שינה טובה, פוקוס ותשומת לב.
וכדי לאמן את הזיכרון ולשפר אותו אנו ממליצים על משחקי זיכרון.
מקווים שנהניתם לקרוא והמאמר עזר לכם ונתן לכם שיטות יעילות שיעזרו לכם לשפר את הזיכרון!

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם *